Ο Λεβαντόφσκι εκτός στόχου καθώς η Μπάγερν κέρδισε την Μπαρτσελόνα με 2-0

Οι χαμένες ευκαιρίες του Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι στην επιστροφή του στην Μπάγερν Μονάχου στοίχισαν στην Μπαρτσελόνα τον αγώνα στη Γερμανία.

Η Μπάγερν ξεπέρασε τους Ισπανούς αντιπάλους της στο πρώτο ημίχρονο, αλλά τα γκολ των Λούκας Ερνάντες και Λερόι Σανέ στο δεύτερο ημίχρονο την κατέστρεψαν.

Μετά από 50 λεπτά, ο Ερνάντες έστειλε με κεφαλιά στο κοντινό δοκάρι και ο Σανέ έβαλε γρήγορα ένα γκολ αργά για να εξασφαλίσει τη νίκη.

Σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι, ο Λεβαντόφσκι έχασε πολλές μεγάλες ευκαιρίες.

Η Μπάγερν Μονάχου προηγείται πλέον του Ομίλου Γ με έξι βαθμούς μετά από δύο αγώνες, χάρη στη νίκη.

Με νίκη 2-0 επί της Βικτόρια Πλζεν στην Τσεχία χάρη στα γκολ των Έντιν Τζέκο και Ντένζελ Ντάμφρις, Ίντερ και Μπαρτσελόνα ισοβαθμούν στους τρεις βαθμούς.

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ: Ο Rahul Gandhi επισκέπτεται τον Sivagiri Mutt την τέταρτη μέρα του "Bharat Jodo Yatra" της Κεράλα

Δυστυχισμένη επιστροφή για τον Λεβαντόφσκι

Ο Λεβαντόφσκι έκανε το πρώτο του ταξίδι πίσω στην Μπάγερν από τότε που πήγε στην Μπαρτσελόνα του Τσάβι το περασμένο καλοκαίρι.

Ήταν ένας συναρπαστικός αγώνας μεταξύ δύο ευρωπαϊκών κολοσσών που συνηθίζουν περισσότερο να παίζουν μεταξύ τους στα νοκ-άουτ του Champions League παρά στους αγώνες της φάσης των ομίλων.

Οι οπαδοί του Μονάχου έδειχναν να έχουν λίγη έχθρα εναντίον του Πολωνού, προσφέροντάς του ένα θερμό καλωσόρισμα πριν από το παιχνίδι, παρά την ισόπαλη μεταγραφική διαμάχη όταν ο 34χρονος εξέφρασε δημόσια την επιθυμία του να αποχωρήσει από τους νικητές της Bundesliga.

Πριν από το βράδυ της Τρίτης, ο Λεβαντόφσκι είχε εννέα γκολ για τη νέα του ομάδα σε έξι αγώνες. Αλλά έχασε αρκετές εξαιρετικές ευκαιρίες στο πρώτο ημίχρονο στο Allianz Arena.

Το καλύτερο ήρθε στο λεπτό του δεκαοκτώ, όταν ο Gavi χτύπησε ένα φανταστικό έξω από την μπάλα που τον έβαλε για ένα βολέ από οκτώ γιάρδες, με το οποίο έχασε το στόχο.

Ο παλαίμαχος τερματοφύλακας της Μπάγερν, Μάνουελ Νόιερ, τον διέψευσε επίσης με κεφαλιά, ο τελευταίος είχε προηγουμένως μια καλή στάση με τα πόδια από τον χαφ Γκάβι.

Στη συνέχεια, ως βάναυση αντίποινα για τη σπατάλη του αστεριού της, η Μπάρτσα είδε τον Γκάβι να χάνει το δοκάρι με την πιο εξαιρετική ευκαιρία στο δεύτερο ημίχρονο.