Пеналот на Хари Кејн и помага на Англија да израмни 1-1 со Германија

Пеналот на Хари Кејн и помага на Англија да израмни 1-1 со Германија.

Англија избегна втор последователен пораз во Лигата на нации во вторникот. Благодарение на 50-тиот гол на Хари Кејн за неговата нација, мирно изведен пенал го спаси ремито 1-1 на гостувањето кај Германија.

Германија поведе во 50. минута благодарение на голот на Јонас Хофман.

Сепак, не можеа да ја завршат Англија, а Кејн израмни во 88. минута откако беше сопнат во областа.

По поразот од Унгарија за прв пат по 60 години на отворањето на Лигата А, Групата три во саботата, Англија играше со искусен тим на бурната Алијанц Арена. Сепак, беше втор најдобар во поголемиот дел од натпреварот.

Повеќе: Александар Зверев беше опериран на скинати лигаменти на скочниот зглоб.

Хофман од Борусија Менхенгладбах ја имаше топката во голот на Англија рано кога Германија имаше контрола. Сепак, неговите прослави беа прекинати со знаменце од офсајд.

Тој не требаше да се негира. Пет минути по паузата, тој го победи Џордан Пикфорд со силен, малку отфрлен напор надвор од шеснаесетникот.

Англија имаше можности и покрај проблематичниот напор, со Букајо Сака неколку сантиметри подалеку во судиското надополнување на првото полувреме, а Мејсон Маунт и Хари Кејн ги негираше германскиот голман Мануел Нојер додека Англија бараше израмнување.

„Од суштинско значење е да се покаже начинот на размислување“, рече Кејн. „При негатива од 1-0, покажавме фантастичен карактер за да се вратиме во игра и да извојуваме победа“. Кејн моментално заостанува три гола зад водечкиот стрелец на Англија на сите времиња Вејн Руни.

„Бевме против цврста репрезентација на Германија. Сепак, продолживме и во последниот половина час го одигравме нашиот најдобар фудбал“.

Тоа беше разочарувачко финале на натпреварот за Германија, која веќе ги ремизираше двете средби во групата. Англија е на дното во групата и викендов ќе се сретне со лидерите на групата во Италија.

Во поголемиот дел од вечерта, Германија изгледаше значително побрза. Тие веруваа дека поведоа кога Хофман спринтуваше и го мина Пикфорд на половина од првото полувреме, но прегледот на ВАР покажа дека одлуката за офсајд против него е исправна.

Џамал ​​Мусиала, младинец роден во Штутгарт, кој пораснал во Лондон, бил трн во окото на Англија по левото крило и бил ангажиран во поголемиот дел од добрата работа на домашната страна.

По прекрасното надоградување, Џошуа Кимих ја испрати топката до Хофман, кој доби пребрзо пресврт и погоди удар на кој Пикфорд доби силна рака, но не можеше да го спречи да влезе во голот.

Пикфорд играше далеку подобро после тоа за да ја задржи Англија во играта, негирајќи го добро погодениот обид на Томас Мулер и Каи Хаверц и Тимо Вернер додека Англија се држеше.

Додека го прегледуваше мониторот од теренот, шпанскиот судија досуди пенал откако Кејн упадна во областа на додавањето на Џек Грилиш и беше исечен од лизгачкиот Нико Шлотербек.

После тоа, Кејн го испрати Нојер на погрешен начин да и даде на Англија нешто за навивање, но менаџерот Герет Саутгејт ќе има доволно за размислување.