Индиска Супер лига 2020/21: Одиша ФК го порази СЦ Источен Бенгал во трилер со 11 гола

Одиша ФК го победи СЦ Ист Бенгал со 6-5 во луд трилер со 11 гола, додека индиската Суперлига забележа најмногу голови на натпревар во саботата меѓу тимовите чија сезона беше уништена поради нивната неможност да постигнат гол.

Двојките на двајцата млади Индијци Пол Рамфангзаува (49 “, 66”) и Џери Мавихмингтанга (51 “, 67”) му овозможија на Одиша да ја заврши сезоната на врвот, со С Лалхрезуала (33”) и Диего Маурицио (69”).

Головите на Ентони Пилкингтон (24”), Арон Џошуа Холовеј (60”, 90”), Џеје Лалпехлуа (74”) и автогол на Рави Кумар (37”) го комплетираа контото на Бенгал. Ориентален.

Прв погоди Источен Бенгал кој започна брилијантно. Пилкингтон покажа голема вештина, напредувајќи во областа и упати удар кој го мина голманот на Одиша, Рави.

SCEB доминираше во играта веднаш по голот и се чинеше дека Одиша ќе има уште една долга ноќ.

Сепак, тие успеаја да го свртат наративот кога С Лалхрезула ја најде мрежата. Голот дојде од корнер со кој одбраната на Источен Бенгал не можеше соодветно да се справи, нешто што ги чинеше цела сезона.

Но, тие наскоро повторно ќе поведат и целта, која дојде неколку минути подоцна, беше сезоната на Одиша накратко.

Нивната одбрана не успеа правилно да расчисти корнер и топката падна кај Мануел Онву крај гол-линијата. Сепак, неговиот удар го погоди голманот Рави во лицето и тој влезе директно.

Источен Бенгал ќе поведе до паузата на полувремето, но тоа нема да трае долго потоа.

Ремито беше прекрасен индивидуален напор на Рамфангзаува, кој го победи голманот на СЦЕБ, Субрата Пол. Потоа дојде редот на друг млад Индиец да му даде водство на Одиша, Џери се упати во добро изработениот крст на Онву.

Сепак, SCEB не остана долго зад себе и токму Холовеј ја најде мрежата за нив. Неговиот низок удар надвор од областа му побегна на Рави и се лизна во голот откако ја погоди стативата.

Но Рамфангзаува сè уште не беше готово. Откако ударот на Одиша беше блокиран на работ од шеснаесетникот, младиот ја фати топката и упати удар кој помина низ нозете на пар одбранбени играчи пред да го совлада Субрата.

Сепак, Џери не можеше да се ослободи од својот соиграч. Прекрасното додавање на Маурицио го најде Џери слободен во областа и младиот човек го заврши несреќниот Субрата.

Секоја надеж за враќање на SCEB беше брзо згаснат од Маурисио, кој го претвори слободното фрлање, возејќи низок удар покрај Субрата. Одиша постигна три гола за три минути за забележителна промена.

Сè уште имаше време за поголема драма кога SCEB се пензионираше. Жак Магома го пронајде Пилкингтон на далечната статива, а вториот се пресмета со Јеје, кој го постигна својот прв гол на Херојот ISL во боите на Источен Бенгал. Холовеј повторно постигна гол во судиското продолжение, но беше предоцна за Источен Бенгал.