Manchester City trebuie să accepte nebunia fotbalului: Pep Guardiola

Pep Guardiola, managerul lui Manchester City, a atribuit cea mai recentă înfrângere a echipei sale în Liga Campionilor naturii imprevizibile a sportului, după remarcabila revenire târzie a lui Real Madrid pentru a ajunge în finală.

City a condus cu 1-0 pe Santiago Bernabeu noaptea și cu 5-3 la general înainte de minutul 90, până când înlocuitorul Rodrygo a marcat de două ori în 88 de secunde pentru a trimite jocul în prelungiri.

Apoi a marcat câștigătorul din penalty pentru a-l trimite pe Real Madrid, de 13 ori campion, să înfrunte Liverpool în finala de pe 28 mai la Paris.

Cât despre City, proprietarii clubului din Abu Dhabi au băgat mulți bani în ei în ultimii 14 ani, dar încă nu au câștigat Campionatele Europene.

Înainte și după golul lui Riyad Mahrez la 17 minute de la final, echipa lui Guardiola a avut multe ocazii de a marca.

Jucătorii simt presiunea într-o semifinală și vor să facă bine. „Nu am jucat cel mai bine, dar este normal pentru că jucătorii simt presiunea într-o semifinală și vor să facă bine.”

CITESTE MAI MULT: Real Madrid îl uimește pe Manchester City ajungând în finala Ligii Campionilor

„Când vine vorba de fotbal, se pot întâmpla lucruri. Trebuie să ne descurcăm cu asta.”

Madridul a trebuit să revină și pe Bernabeu pentru a învinge Paris Saint-Germain și Chelsea în ultimele două runde.

Dar înainte de golul lui Rodrygo, campionii Spaniei nu trasaseră nici măcar un șut pe poartă.

Brazilianul s-a ridicat deasupra tuturor și a marcat o lovitură de cap în primul minut al prelungirilor.

„Mai bine după ce am marcat golul. Am învățat cum să ne jucăm jocul și să stabilim ritmul, iar jucătorii s-au simțit în largul lor. „Guardiola a fost adăugată pe lista persoanelor.

„Nu e ca și cum au atacat și atacat în ultimele 10 minute, iar tu ai fost rănit. Deloc! Cinci jucători au intrat în careu, printre care (Eder) Milito și Vinicius Junior. Au centrat și au marcat două goluri.”

Pentru a evita încheierea sezonului fără trofeu pentru prima dată în cinci ani, City trebuie să treacă rapid printr-o altă ieșire dureroasă din Europa.

Până acum, au mai rămas patru meciuri în Premier League. Campioana Angliei are un avans de un punct față de Liverpool în frunte.

Au mai rămas patru meciuri pentru echipa lui Pep Guardiola. „Acum avem nevoie de timp să ne gândim la asta și să revenim cu oamenii noștri acasă și cu ultimele noastre patru jocuri”, a spus el.