Italija se je uvrstila v finale Eura 2020

Italija se je uvrstila v finale Eura 2020, ko je po enajstmetrovkah premagala Španijo s 4:2.

Italija se je uvrstila v finale Eura 2020, potem ko je v torek premagala Španijo s 4:2 po enajstmetrovkah po prepričljivem izidu 1:1 po podaljšku, s čimer je zaključila izjemno okrevanje po neuspehu v kvalifikacijah za zadnje svetovno prvenstvo.

Jorginho je hladnokrvno sprožil odločilni strel, ki je v polfinalu na Wembleyju preletel španskega vratarja Unaija Simona, potem ko je Álvaro Morata preprečil dobro obrambo Italijana Gianluigija Donnarumme, Dani Olmo pa je streljal čez prečko.

Italijanski rezervisti in trenerski štab so šli na igrišče, da bi slavili pred svojimi veselimi navijači za golom, potem ko jim je strel Jorginha rešil mesto v nedeljskem finalu proti Angliji ali Danski.

Moštvo Roberta Mancinija je uro vnaprej s senzacionalnim kodralnikom Federica Chiese izvedlo ogromen protinapad, ki se je začel z vratarjem Donnarummo, ki je ujel predložek Španije in zavrtel žogo.

Morata, ki je bil izločen iz začetne enajsterice, potem ko je začel na vseh prejšnjih tekmah Španije, je izenačil 10 minut pred koncem, mirno se je postavil v spodnji kot, potem ko je izbruhnil naprej in zamenjal eno proti dve z Olmom.

Italijan Federico Bernardeschi izvaja enajstmetrovko med streljanjem enajstmetrovk. (REUTERS / Andy Rain)

Zadetek je bil zadnji preobrat v nekaj napornih tednih za Morato, ki so ga španski navijači izžvižgali in mu celo grozili s smrtjo po nekaj slabih predstavah, preden se je odkupil s ključnim golom za zmago. 5-3 nad Hrvaško.

Toda njun turnir se je končal grozljivo, saj je Jorginho z dolgočasnim streljanjem omogočil zmago Italiji, s čimer je nadaljeval svoj senzacionalni niz, saj je zbral veliko zmag v skupinskem delu in v četrtfinalu izločil prvouvrščeno Belgijo.

"Španija je bila odlična, imajo zvezdnike, a borili smo se do konca in nam je uspelo," je dejal italijanski Chiesa.

"Ko je (Manuel) Locatelli zgrešil prvo enajstmetrovko, so bili vsi mirni in so rekli, da mi to zmoremo, in na koncu nam je naša skupina trenutno pomagala."

Mancinijeva ekipa želi zmagati na evropskem prvenstvu prvič po letu 1968 in si zagotoviti svojo prvo veliko lovoriko po zmagi na svetovnem prvenstvu leta 2006.

Italija se je maščevala za poraz Španiji po streljanju enajstmetrovk v četrtfinalu Eura 2008 in odmeven poraz v finalu Eura 2012 ter po zmagi nad Španci vpisala drugo zaporedno zmago na Euru. 2-0 v izločilnih bojih Eura 2016.

Španski selektor Luis Enrique svoji ekipi ni mogel vzeti ničesar.

»Želeli so le do enajstmetrovk v podaljšku, mi pa bi lahko igrali pol ure več. Lahko smo veseli in ponosni na videno. Še naprej poskušamo igrati po svoje,« je dejal.

"Vsi so lahko ponosni na to ekipo, imamo veliko mladih igralcev, ki so naredili stvari, ki si jih pri njihovi starosti ni bilo mogoče zamisliti, in bili smo ekipa od začetka do konca."

Žgoče vzdušje

Kapaciteta Wembleyja je bila razširjena na 60,000 in medtem ko so omejitve zaradi koronavirusa navijačem preprečile potovanje v tujino, se je izkazalo, da so se skupnosti izseljencev v obeh državah na obeh koncih zgrinjale za golom in ustvarile žgoče vzdušje, kar je povečalo občutek priložnosti med obema. titani mednarodnega nogometa.

Italija je začela intenzivno, vendar je Španija prevladovala v prvem polčasu, čeprav se je Mancinijeva ekipa približala zadetku, ko je Emerson tik pred polčasom zadel prečko.

Drugi polčas je bil še bolj napet, saj so se na obeh straneh odprle vrzeli, španski kapetan Sergio Busquets pa je zapravil odlično priložnost, ko je poslal strel čez prečko.

Nato je Chiesa prekinil zadetek tako, da je po ultimativnem napadu Aymerica Laporteja udaril v mrežo in zdrsnil v mrežo ter dosegel svoj drugi gol na turnirju, potem ko je prav tako dosegel gol na Wembleyju proti Avstriji.

Italija bi lahko končala tekmo, a je Simon dvakrat rešil Domenica Berardija, Morata pa jih je prisilil v plačilo.

V preostalih minutah in podaljšku se je zdelo bolj verjetno, da bo Španija našla zmagovalca, vendar ji ni uspelo doseči druge zmage po enajstmetrovkah, potem ko je v četrtfinalu premagala Švico.