Penalltia e Harry Kane ndihmon Anglinë të barazojë 1-1 me Gjermaninë

Penalltia e Harry Kane ndihmon Anglinë të barazojë 1-1 me Gjermaninë.

Anglia shmangu humbjen e dytë radhazi në Ligën e Kombeve të martën. Falë golit të 50-të të Harry Kane për kombin e tij, një penallti e ekzekutuar me qetësi në fund të fundit shpëtoi barazimin 1-1 kundër Gjermanisë.

Gjermania kaloi në avantazh në minutën e 50-të falë golit të Jonas Hofmann.

Megjithatë, ata nuk mundën ta përfundonin Anglinë dhe Kane barazoi në minutën e 88-të pasi u rrëzua në zonë.

Pas humbjes nga Hungaria për herë të parë në 60 vjet në ndeshjen e tyre të Ligës A, Grupi i Tretë të shtunën, Anglia luajti me një skuadër me përvojë në një "Allianz Arena". Megjithatë, ishte i dyti më i mirë në pjesën më të madhe të ndeshjes.

MË SHUMË: Alexander Zverev iu nënshtrua një operacioni për këputjen e ligamenteve në kyçin e këmbës.

Hofmann i Borussia Moenchengladbach e kishte topin në portën e Anglisë që herët teksa kontrollonte Gjermania. Megjithatë, festimet e tij u ndërprenë nga një flamur jashtë loje.

Ai nuk duhej mohuar. Pesë minuta pas pushimit, ai mundi Jordan Pickford me një përpjekje të fortë, pak të devijuar nga jashtë zonës së penalltisë.

Anglia pati mundësi pavarësisht një përpjekjeje problematike, me Bukayo Saka inç larg në kohën e pushimit të pjesës së parë dhe Mason Mount dhe Harry Kane të dy të mohuar nga portieri gjerman Manuel Neuer teksa Anglia kërkonte një barazim.

"Është thelbësore të demonstrosh mentalitetin," tha Kane. “Në humbjen 1-0, ne treguam karakter fantastik për t’u rikthyer në lojë dhe për të fituar një fitore.” Kane aktualisht është tre gola prapa golashënuesit më të mirë të të gjitha kohërave të Anglisë, Wayne Rooney.

“Ishim përballë një skuadre solide gjermane. Megjithatë, ne vazhduam dhe në gjysmë ore të fundit luajtëm futbollin tonë më të mirë.”

Ishte një finale zhgënjyese e lojës për Gjermaninë, e cila tashmë kishte barazuar të dyja përballjet e tyre në grup. Anglia është në fund të grupit dhe do të takohet me kryesuesit e grupeve në Itali këtë fundjavë.

Për pjesën më të madhe të mbrëmjes, Gjermania dukej dukshëm më e shpejtë. Ata besonin se kishin marrë epërsinë kur Hofmann sprintoi dhe kaloi Pickford në gjysmë të pjesës së parë, por një rishikim i VAR-it vërtetoi se vendimi jashtë loje kundër tij ishte i saktë.

Jamal Musiala, një i ri i lindur në Shtutgart, i rritur në Londër, ishte një gjemb në anën e Anglisë në krahun e majtë dhe ishte i angazhuar në shumicën e punëve të shkëlqyera në anën vendase.

Pas një grumbullimi të bukur, Joshua Kimmich dërgoi topin te Hofmann, i cili u lejua të kthehej shumë shpejt dhe goditi një gjuajtje që Pickford mori një dorë të fortë, por nuk mundi ta pengonte të hynte në portë.

Pickford luajti shumë më mirë pas kësaj për të mbajtur Anglinë në lojë, duke mohuar tentativën e goditur mirë të Thomas Mueller dhe Kai Havertz dhe Timo Werner ndërsa Anglia ngecte.

Ndërsa rishikonte një monitor nga fusha, arbitri spanjoll akordoi një penallti pasi Kane shpërtheu në zonë pas pasimit të Jack Grealish dhe u godit nga një rrëshqitje e Nico Schlotterbeck.

Pas kësaj, Kane e dërgoi Neuerin në mënyrën e gabuar për t'i dhënë Anglisë diçka për të brohoritur, por menaxheri Gareth Southgate do të ketë mjaftueshëm për të menduar.