Messi Neymar shkëlqen ndërsa PSG-ja e shfrenuar i jep fund turneut në Japoni me stil

Christophe Galtier, trajneri i ri i Paris Saint-Germain, tha se skuadra e tij shënoi "dy gola shumë" pavarësisht kombinimit vdekjeprurës të Lionel Messit dhe Neymar në goditjen 6-2 të së hënës ndaj Gamba Osaka. Messi dhe Neymar shënuan secili nga një gol ndërsa PSG-ja e tërbuar përfundoi turneun e tyre parasezonal në Japoni me fitoren e tretë radhazi.

Ndeshja e Superkupës së Francës mes kampionëve të Francës dhe Nantes do të zhvillohet tashmë në Tel Aviv më 31 korrik.

Galtier pretendoi se përballja me kundërshtarët e J-League gjatë sezonit të tyre vendas "na kishte shtyrë të ngrinim nivelin tonë fizik" pasi mori komandën e të gjithë ekipit për herë të parë që nga bashkimi me PSG nga Nice këtë verë.

Pas ndeshjes së tretë të PSG-së në po aq ditë, ai vuri në dukje: "Ne u stërvitëm shumë, luajtëm shumë me pak kohë pushimi."

Megjithatë, në fund të fundit jam i kënaqur me këtë lojë dhe me tre ndeshjet që kemi luajtur këtu në Japoni.

LEXO MË SHUMË: "Thjesht jo mjaftueshëm i mirë": Thomas Tuchel

Të dy sulmuesit yje Neymar dhe Messi morën pjesë në 70 minutat e para të lojës kundër Gamba, me Neymar që shënoi një penallti në pjesën e parë dhe asistoi në golin e Messit.

Në pjesën e dytë, Messi e bëri atë përpara duke lëshuar Neymar për të shënuar golin e dytë të brazilianit në ndeshje.

Pasi u zëvendësua në 30 minutat e fundit, Kylian Mbappe më në fund vendosi emrin e tij në tabelë me një penallti të vonuar.

PSG kishte gjithashtu gola nga Nuno Mendes dhe Pablo Sarabia, por Galtier ishte i shqetësuar nga mënyra se si skuadra e tij shënoi dy gola ndaj Gamba, i cili tani është i 16-ti në renditjen e J-League.

Ai shtoi se kemi hequr dorë nga dy gola, që janë dy shumë, kështu që ka ende shumë punë për të bërë.

“Shpresoj që edhe kur kemi një epërsi të madhe, të luajmë në mbrojtje ekipore do të na bëjë më të vështirë për të mposhtur. Duhet të organizohemi më mirë.”

PSG mundi Urawa Reds 3-0 tre ditë pasi mposhti Kawasaki Frontale 2-1 në ndeshjen e tyre të parë në Japoni të mërkurën.